hore
sk en
Rectangles Rectangles Rectangles

01H13

Bus Land
Hydrogen tank
Hydrogen

CONFIGURING A NEW
HYDROGEN BUS

Blueprint

Technické
údaje

PALIVOVÝ ČLÁNOK 30 kw
KOMPOZITNÁ KAROSÉRIA 6,4 ton
CELK. MAX. PRÍSTUPOVÁ HMOTNOSŤ 11,5 ton
systém 600 V
vodík 3.2 kg / 100 km
kapacita 68 pasažierov
dojazd 400 km
VOLITEĽNÉ BATERRY PACK
spotreba 0,61 kwh / km
Tankovací port WEH TN1 H2

VYUŽITIA AUTOBUSU
RADU ELAN

Image 60
Image 61

Vodíkový pohon

Na pohon autobusu bol použitý elektromotor Siemens Elfa s celkovým výkonom 125kW a krútiacim momentom 1019 Nm. Elektromotor je napájaný dvojicou akumulátorov s celkovou kapacitou 70kWh.

Takto poháňaný autobus dokáže prejsť až 100km na čisto elektrický pohon. Na zvýšenie dojazdu až na 400km bol do systému integrovaný vysoko efektívny vodíkový palivový článok, ktorý počas jazdy dobíja oba akumulátory maximálne s 30 kW výkonom. Energiu na to získava chemickou reakciou kyslíka a vodíka – kyslík získava z okolitého vzduchu a vodík z prídavných vysokotlakových nádrží o celkovej kapacite 10,5kg.

Vodík je skladovaný celkovo v 4 nádržiach pod tlakom 350 barov a to unikátne - v tradičnom „zadnom motorovom“ priestore. Vedľajším produktom je H2O, teda voda v podobe vodnej pary. Teplo, ktoré vzniká pri tvorbe elektrickej energie je cez špeciálny výmenník použité na vykurovanie kabíny vodiča a cestujúcich.

REKORDNE NÍZKA SPOTREBA

Vďaka kombinácii ultraľahkej modulárnej konštrukcii karosérie a vo svete unikátnemu uloženiu vodíkových nádrží dosahuje autobus rekordne nízku spotrebu vodíka - len 3,2kg/100km a celkový dojazd 400km na jedno tankovanie.

Celkovo 4 nádrže na vodík sú uložené v zadnej, „motorovej“ časti autobusu pod tlakom 350 barov, teda inak ako je tomu pri konkurenčných autobusoch, ktoré majú nádrže kvôli svojej veľkosti a kapacite uložené na streche.

Takéto riešenie prináša nášmu autobusu hneď viacero výhod – nižšiu hmotnosť použitých nádrží a menej skladovateľného vodíka, rýchlejšie tankovanie, nižšie ťažisko, lepšiu ovládateľnosť autobusu, menšie zaťaženie náprav a tým aj dlhšiu výdrž a životnosť.

Image 62
Image 63